سند بلاست تر

سند بلاست تر معمولا برای از بین بردن آلودگی های سطحی مانند زنگ، بقایای رنگ، پاک سازی سطوح فلزی و بتنی،میل اسکیل هاو…استفاده می شود. مواد ساینده همراه با آب فشار بالا، یک اسپری ساینده را ایجاد می کنند که در از بین بردن آلودگی سطح بسیار موثر است.

سند بلاست تر جایگزین مناسبی برای سند بلاست خشک است. از ویژگی های این روش حذف عالی رنگ،لکه ها و مواد ناخواسته با قیمت مناسب است. و بر خلاف سند بلاست خشک گرد و غبار ایجاد نمی کنند.

سند بلاست تر،همانند سند بلاست خشک،همان مکانیزم استفاده از  واسط های ساینده برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب در سطح موردنظر است. در این روش به جای هوای فشرده مورد استفاده در  سند بلاست خشک از جریان بسیار پر سرعت آب که با استفاده از یک دستگاه واترجت فشار بالا تولید می شود، بهره گرفته می شود .

سند بلاست تر
دستگاه واترجت فشار بالای مورد استفاده در وت بلاستینگ

تاریخچه وت بلاستینگ

سند بلاست تر توسط نورمن اشورث(Norman Ashworth) در اوایل دهه پنجاه میلادی توسعه یافت. استفاده از آب در اصل پاسخی به ممنوعیت سیلیس در سند بلاست خشک در آن دوران بود. اگر چه مزایای استفاده از آب در سند بلاست به سرعت آشکار گردید. با استفاده از روانکاری ذرات سیلیسی  در یک حائل از آب، نورمن دریافت که در هنگام استفاده از سیستم های شستشوی مربوط(سند بلاست تر) جریان بسیار بیشتری سطح را تحت تاثیر قرار می دهد، که این مزایای خود را دارد که شامل ایجاد آسیب کمتر به سطح بستر و انجام هماهنگ و یک دست هر عمل سایشی در سراسر سطح است.

سند بلاست تر
نورمن اشورث / وت بلاستینگ

 

سیستم سند بلاست تر چگونه کار می کند؟

این سیستم عبارت است از یک دستگاه بالابرنده فشار آب که اصطلاحا واتر جت گفته میشود و مخزن ساینده ( مانند سیلیس ) که با جریان گرفتن آب تحت فشار ، یک لوله مکش ساینده را از داخل مخزن مکش کرده و در نقطه خروج ، جت آب و ساینده بر روی سطح شلیک میشود و  به رنگ زدایی و یا زنگ زدگی و یا انواع لایه های مورد نظر را پاک می کند.

سند بلاست تر
سند بلاست تر در حال اعمال بر روی سطح فلزی

ساینده های مناسب در روش وت بلاستینگ

طیف وسیعی از ساینده ها می توانند در روش سند بلاست تر مورد استفاده قرار گیرند. که این بستگی به نوع اثر و سطحی که در نهایت مورد نظر است، دارد. به طور معمول کاربران برای رسیدن به یک سطح صیقلی و براق ،دانه شیشه ای سیلیکون را انتخاب می کنند. یا از آلومینیوم اکسید برای رسیدن به یک اثر برشی که سطح مات(بدون جلا و براقیت) به وجود می آورد. ارزان ترین ساینده در این سیستم سیلیس دانه بندی شده است ولی با این حال واسط های ویژه دیگری مانند پوست گردو، سرامیک، پلاستیک و … نیز می توانند در کاربردهای خاص به کار روند.

پارامتر های که برای داشتن یک فرایند بهیته و کنترل شده باید فراهم شود،عبارتند از:فشار آب ، دمای آب، ph آب، هدایت آب، تصفیه، شستشو، خشک کردن، زاویه نازل، نوع ساینده، سرعت ساینده و …

1 دیدگاه برای “سند بلاست تر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button